У сучасному світі екологічні тенденції набувають все більшої популярності, зокрема у сфері будівництва та ремонту. Люди все більше усвідомлюють важливість турботи про довкілля й прагнуть зробити свої оселі не лише комфортними, а й екологічно безпечними. Використання екологічних матеріалів дозволяє не тільки зменшити негативний вплив на природу, але й забезпечити здоров'я та добробут людей. Сьогодні на ринку представлений широкий вибір екологічних будівельних матеріалів, які відповідають найвищим стандартам якості та безпеки. Розгляньмо основні категорії сучасних екологічних будівельних матеріалів, які допоможуть в створенні екологічно чистого затишку як вдома, так і на робочому місці.

 

Натуральні фарби та лаки

Фарби та лаки часто містять токсичні хімікати, які можуть виділяти шкідливі випари навіть після висихання. Проте, на ринку з'явилися екологічні альтернативи, які виготовляються на основі природних компонентів. Екологічні лакофарбові покриття - фарби та лаки, виготовлені з натуральних або мінімально оброблених компонентів, які мають низький рівень летких органічних сполук (ЛОС) або взагалі не містять їх.  

Завдяки відсутності токсичних речовин екологічні покриття не викликають алергічних реакцій. Вони підходять для використання в приміщеннях, де перебувають діти, алергіки або люди з чутливою шкірою. Також, екофарби не мають хімічного запаху, що робить процес нанесення легким та комфортним.

 

До екологічних лакофарбових покриттів відноситься така продукція як:

 • Водорозчинні фарби. Вони не містять летких органічних сполук (ЛОС) і є безпечними для здоров'я. Виготовляються з використанням натуральних пігментів та смол. Водоемульсійні фарби швидко сохнуть, мають низький запах й підходять для внутрішніх та зовнішніх робіт.
 • Натуральні фарби. Виготовлені з натуральних компонентів, таких як рослинні олії, природні пігменти та смоли. Вони безпечні для здоров'я та довкілля, проте можуть мати обмежений вибір кольорів та текстур.
 • Мінеральні фарби. Основа таких фарб - природні мінерали, наприклад, вапно або силікат. Вони добре підходять для використання на мінеральних поверхнях й мають високу стійкість до впливу навколишнього середовища. Вони не містять токсичних речовин та забезпечують природну вентиляцію стін.
 • Еколаки та просочення. Покриття для дерева, які не містять токсичних компонентів й забезпечують надійний захист деревини. Вони можуть бути виготовлені на основі природних олій, воску або водних розчинів.
 • Натуральні олії та воски для деревини. Екологічні засоби, які використовуються для обробки та захисту дерев'яних поверхонь. Вони виготовляються з природних компонентів й забезпечують надійний захист деревини від зовнішніх впливів, водночас зберігаючи її природну красу. Натуральні олії для деревини бувають декількох типів, а саме:
 • Льняна олія - один з найпопулярніших видів олій. Засіб глибоко проникає в структуру деревини, захищаючи її від вологи та забруднень. Льняна олія використовується як для внутрішніх, так і для зовнішніх робіт.
 • Тунгова олія - виробляється з насіння тунгового дерева й має високі водовідштовхувальні властивості. Тунгова олія утворює стійку до впливу води та механічних пошкоджень поверхню, що робить її ідеальною для зовнішніх робіт.
 • Конопляна олія - натуральний продукт з високим вмістом полімеризуючих речовин, які забезпечують тривалий захист деревини. Конопляна олія має антисептичні властивості й може використовуватися як самостійно, так і в складі комплексних засобів.
 • Соєва олія - відрізняється високою екологічністю, має гарні водовідштовхувальні властивості та забезпечує захист деревини від ультрафіолетового випромінювання.

 

Серед різновидів восків, виділяють:

 • Бджолиний віск - натуральний віск, який утворює на поверхні деревини захисний шар, що запобігає впливу вологи та забруднень. Бджолиний віск надає деревині гарний матовий блиск та приємний натуральний запах. Віск зберігає свою пластичність навіть за низьких температур, що дозволяє засобу адаптуватися до змін у структурі деревини під час коливань вологості та температури.
 • Карнаубський віск - отримують з листя бразильської пальми (Copernicia prunifera), віск відомий своїми високими захисними властивостями. Карнаубський віск утворює дуже міцну поверхню, яка стійка до механічних пошкоджень та впливу води.

 

Цікаво знати

Бджолиний віск використовують з давніх часів, у Стародавньому Єгипті його застосовували для консервації мумій, а в Римській імперії - для створення вощених табличок для письма. Бджолиний віск складається з понад 300 різних компонентів, включаючи жирні кислоти, вуглеводні та спирти. Цей склад робить його природним антисептиком, що запобігає розвитку бактерій та цвілі на деревині.

 

Карнаубський віск - найтвердіший з натуральних восків, має високу температуру плавлення - близько 82 - 86°C, що робить його дуже стійким до нагрівання та ідеальним для використання у важких умовах. Виробництво карнаубського воску є екологічно чистим процесом. Листя пальми збирають вручну, а після цього воно знову виростає, не завдаючи шкоди деревам. Карнаубський віск є їстівним і часто використовується як харчова добавка (E903) для покриття фруктів та кондитерських виробів.

 

Екологічні клеї та герметики

Традиційні клеї та герметики можуть містити токсичні речовини, що виділяються в повітря під час та після використання. Екологічні альтернативи виготовляються на основі натуральних компонентів і є безпечними для здоров'я. Вони мінімізують виділення шкідливих речовин у повітря, не містять летких органічних сполук або мають їх низький рівень.

До основних типів екологічних клеїв та герметиків відносять:

 • Водорозчинні клеї - виготовляються на основі води замість розчинників. Вони не виділяють токсичних випарів, швидко висихають та забезпечують надійне склеювання.
 • Клеї на основі натурального каучуку - виготовляються з натурального каучуку, який видобувається з деревних смол. Такі клеї характеризуються високим ступенем еластичності, міцністю, стійкістю до вологи та температурних коливань.
 • Поліуретанові клеї з низьким вмістом ЛОС - мають знижений рівень летких органічних сполук, що робить їх більш екологічно безпечними порівняно зі звичайними поліуретановими клеями.
 • Силіконові герметики без вмісту розчинників - виготовляються без використання шкідливих розчинників, що зменшує їх вплив на здоров'я та довкілля.
 • Натуральні крохмальні клеї - виготовляються з крохмалю, отриманого з кукурудзи або картоплі. Характеризуються абсолютною безпекою, можливістю біорозкладання та низькою вартістю.

 

Натуральні оздоблювальні матеріали

Використання натуральних матеріалів забезпечує не тільки естетичний вигляд, але й позитивно впливає на здоров'я людей. Основними видами натуральних оздоблювальних матеріалів є:

 • Глиняна штукатурка - натуральна глина використовується для оздоблення стін, забезпечуючи природну вентиляцію та регулювання вологості в приміщенні.
 • Кам'яні плити - природний камінь використовується для оздоблення підлог та стін. Це міцний та довговічний матеріал, який додає приміщенню елегантності.
 • Дерев'яні панелі - натуральне дерево використовується для обробки стін та стель. Дерев'яні панелі додають приміщенню тепла та затишку.
 • Бамбук - швидкоросла трава (росте до 90 см на день), яка є найбільш відновлюваним ресурсом. Бамбуковий паркет та інші види оздоблення з цього матеріалу відрізняється міцністю, довговічністю та естетичним виглядом.
 • Корок - матеріал, який виготовляється з кори коркового дуба. Це натуральний, еластичний матеріал, який забезпечує гарну тепло- та звукоізоляцію.

 

Екологічні утеплювачі

Утеплення будинку - важливий етап будівництва, від якого залежить енергоефективність та комфорт проживання. Сучасні екологічні утеплювачі забезпечують ефективну теплоізоляцію та є безпечними для здоров'я. Є декілька різновидів екоутеплювачів, зокрема:

 • Целюлозний утеплювач - виготовляється з переробленого паперу та картону, оброблених борною кислотою для захисту від шкідників та плісняви. Цей матеріал відзначається високою теплоізоляцією та паропроникністю.
 • Корковий утеплювач - має природні теплоізоляційні властивості. Корок також є стійким до вологи та гниття.
 • Конопляний утеплювач - виготовляється з волокон конопель, які мають високу міцність та теплоізоляційні властивості. Коноплі є швидкорослою рослиною, що робить її екологічно чистим вибором.

 

Окрім вищезазначених категорій, існують інші екологічні матеріали, які можуть бути використані для ремонту та будівництва, а саме:

 • Екоцегла - виготовляється з природних матеріалів, таких як глина або перероблені відходи. Екоцегла має високу міцність та теплоізоляційні властивості.
 • Біокомпозити - матеріали, виготовлені з натуральних волокон та смол. Вони використовуються для виготовлення панелей, ізоляційних матеріалів та інших будівельних елементів.
 • Екоцемент - виготовляється з використанням відходів промислового виробництва, таких як зола або шлак, що зменшує викиди CO2 та сприяє збереженню природних ресурсів.

 

На що звернути увагу під час вибору екоматеріалів?

Вибір екологічних матеріалів для ремонту та будівництва є важливим кроком на шляху до створення здорового та безпечного простору. Є кілька ключових аспектів, на які варто звернути увагу при виборі екоматеріалів:

 1. Екологічні сертифікати. Перш за все, слід звернути увагу на наявність екологічних сертифікатів. Це можуть бути сертифікати від незалежних організацій, які підтверджують відповідність матеріалу екологічним стандартам. Наприклад, сертифікати FSC (Forest Stewardship Council) для деревини, GREENGUARD для внутрішніх матеріалів, або Європейський знак екологічної якості - EU Ecolabel.
 2. Відповідність стандартам якості. Важливо, щоб матеріали відповідали стандартам якості, встановленим національними та міжнародними організаціями, такими як ISO (Міжнародна організація зі стандартизації) або EN (Європейські стандарти).
 3. Склад та походження матеріалів. Обирайте матеріали, виготовлені з натуральних або відновлюваних ресурсів. Наприклад, деревина з сертифікованих лісів, бамбук, корок.
 4. Відсутність токсичних компонентів. Переконайтеся, що матеріали не містять шкідливих хімічних речовин, таких як формальдегіди, фталати, важкі метали або леткі органічні сполуки (ЛОС).
 5. Вплив на довкілля. Враховуйте екологічний слід матеріалів, включаючи їх виробництво, транспортування та утилізацію. Обирайте матеріали, які можна легко переробити або біорозкласти після закінчення терміну служби.
 6. Енергоефективність та довговічність. Матеріали повинні сприяти енергоефективності будівлі, забезпечуючи гарну тепло- та звукоізоляцію. Екологічні матеріали повинні бути довговічними й стійкими до зносу, зменшуючи потребу в частих ремонтах.
 7. Виробник та місце походження. Обирайте продукцію відомих виробників, які мають добру репутацію на ринку та дотримуються екологічних стандартів у своєму виробництві. За можливості віддавайте перевагу матеріалам місцевого виробництва, щоб зменшити викиди CO2, пов'язані з транспортуванням та підтримати локальну економіку.
 8. Інформаційна підтримка. Надійні виробники надають детальну інформацію про склад своїх продуктів, їх екологічні сертифікати та рекомендації щодо використання. Це дозволяє зробити усвідомлений вибір. Ознайомтеся з відгуками інших користувачів та рекомендаціями фахівців. Це допоможе оцінити реальну якість та ефективність матеріалів.

 

Обирайте екологічні матеріали для ремонту та будівництва, щоб створити безпечне, комфортне та здорове середовище для себе та своїх близьких. Інтернет-магазин 🛍️ Farbers пропонує широкий асортимент різноманітної продукції, включаючи й екотовари від провідних виробників. Обирайте якісні та безпечні фарби та лаки, клеї та герметики. У нас ви знайдете все необхідне для ремонту та будівництва з турботою про довкілля та ваше здоров'я.