Ремонтні та будівельні роботи завжди супроводжуються підвищеним ризиком для здоров'я та життя працівників. Падіння з висоти, вплив шкідливих речовин, травми від використання інструментів - це лише кілька з багатьох небезпек, з якими стикаються робітники щодня. У таких умовах важливо дбати про власну безпеку та використовувати засоби індивідуального захисту (ЗІЗ), що можуть запобігти багатьом травмам й захворюванням. Розглянемо основні типи ЗІЗ, які необхідні під час проведення ремонтних та будівельних робіт.

 

Респіратори та маски

Незамінні засоби захисту дихальних шляхів від пилу, хімічних випарів та інших шкідливих речовин. Респіратори можуть бути одноразовими та багаторазовими, а їх вибір залежить від конкретних умов роботи.

 

Одноразові респіратори. Використовуються для захисту від пилу та дрібних частинок. Вони легкі та зручні у використанні, але не забезпечують достатнього захисту від газів та парів.

Багаторазові респіратори. Оснащені змінними фільтрами, ефективно захищають від різних типів забруднень, включаючи токсичні гази та випари.

Маски з вугільними фільтрами. Використовуються для захисту від органічних парів та газів. Їх варто застосовувати під час роботи з фарбами, розчинниками та іншими хімічними речовинами.

 

Захисні маски та респіратори мають різні класи захисту, які визначають їх здатність фільтрувати шкідливі речовини. Вибір відповідного класу захисту залежить від конкретних умов праці та типу забруднення повітря. Основними класами захисту масок та респіраторів є:

FFP1 (Filtering Face Piece 1) - забезпечують найнижчий рівень захисту, здатні фільтрувати до 80% частинок діаметром до 0,6 мікрон. Маски цього класу використовуються в умовах, де ризик для здоров'я є мінімальним, наприклад:

 • Захист від пилу, що не містить токсичних або канцерогенних речовин.
 • Робота на будівництві з низьким рівнем пилу.
 • Обробка деревини (без застосування хімічних речовин).

FFP2 (Filtering Face Piece 2) - забезпечують середній рівень захисту, фільтрують до 94% частинок діаметром до 0,6 мікрон. Маски цього класу підходять для робіт у середовищах з помірним рівнем забруднення, зокрема:

 • Роботи з мінеральними речовинами, металами, деревиною.
 • Обробка скловолокна.
 • Роботи, пов'язані з фарбуванням та обробкою лакофарбових матеріалів.
 • Використання в умовах, де є наявність диму та аерозолів з середнім рівнем небезпеки.

FFP3 (Filtering Face Piece 3) - забезпечують найвищий рівень захисту, здатні фільтрувати до 99% частинок діаметром до 0,6 мікрон. Маски цього класу використовуються в умовах з високим ступенем ризику, де присутні небезпечні та токсичні речовини:

 • Роботи з високотоксичними або канцерогенними речовинами.
 • Зварювальні роботи, де утворюються токсичні дими та гази.
 • Роботи в хімічній промисловості з небезпечними речовинами.
 • Обробка азбесту та інших небезпечних матеріалів.

Маска N95 - забезпечує захист, еквівалентний FFP2, фільтрує до 95% частинок, включаючи віруси та бактерії. Маски N95 широко використовуються в медичній сфері та в умовах, де необхідний захист від біологічних загроз.

Маски N99 та N100 - ці типи масок фільтрують до 99% та 99,97% частинок відповідно. Вони забезпечують високий рівень захисту й використовуються в умовах, схожих з тими, де необхідні FFP3 маски. N100 маски, зокрема, підходять для роботи в дуже небезпечних середовищах з високим рівнем токсичних часток.

ПМР (Протигазні маски респіратори) - забезпечують комплексний захист від газів, парів та аерозолів. Вони мають змінні фільтри, які можна підбирати залежно від конкретних забруднювачів повітря. ПМР використовуються в таких умовах:

 • Роботи з агресивними хімічними речовинами.
 • Промислові процеси, де утворюються шкідливі гази та пари.
 • Роботи в умовах високої токсичності повітря.

 

Різні класи захисту масок забезпечують відповідний рівень безпеки залежно від умов праці та типу забруднень. Важливо правильно обрати клас захисту маски, щоб ефективно захистити дихальні шляхи від шкідливих впливів. Захист дихальних шляхів особливо важливий при роботі в запиленому середовищі або при контакті з хімічними речовинами. Регулярне використання респіраторів та масок допомагає знизити ризик розвитку професійних захворювань дихальних шляхів, таких як хронічний бронхіт або пневмоконіоз*.

Пневмоконіоз - група професійних захворювань легень, що викликаються вдиханням пилу, який призводить до запалення та фіброзу легеневої тканини. Пневмоконіоз виникає в результаті тривалого впливу пилу у виробничих умовах, таких як видобуток вугілля, будівництво, металургія та інші промислові галузі.

 

Рукавиці

Робочі / будівельні рукавиці - важливий елемент засобів індивідуального захисту, який захищає руки під час фізичної роботи. Рукавиці захищають від механічних пошкоджень, впливу хімічних речовин, термічних впливів та інших небезпек, що можуть виникнути під час ремонтних і будівельних робіт. Існує кілька основних типів рукавиць, кожен з яких має свої особливості та призначення, зокрема:

Тканинні рукавиці - виготовляються з бавовни, поліестеру або змішаних матеріалів. Вони забезпечують базовий захист від механічних пошкоджень, забруднень та дрібних порізів. Підходять для легких будівельних робіт, збирання, пакування, роботи з невеликими інструментами.

Рукавиці з ПВХ покриттям - забезпечують захист від механічних пошкоджень, вологи, масел та хімічних речовин. ПВХ покриття збільшує зносостійкість рукавиць та забезпечує додаткове зчеплення. В таких рукавицях можна працювати з хімічними речовинами, оліями, мастилами, використовувати їх на будівництві, під час монтажних робіт. ПВХ рукавиці характеризується стійкістю до проколів та порізів, що забезпечує зручність у використанні завдяки еластичності матеріалу.

Шкіряні робочі рукавиці - виготовляються з натуральної або штучної шкіри й забезпечують надійний захист від механічних пошкоджень, стирання та теплових впливів. Вони дуже зручні та міцні, що робить їх популярними серед будівельників. Здебільшого такий тип рукавиць використовується для роботи з важкими матеріалами, для зварювальних робіт, а також будівельних та монтажних робіт. Шкіряні рукавиці характеризуються високим ступенем зносостійкості, захистом від впливу високих температур та зручністю у використанні.

Комбіновані рукавиці - поєднують у собі матеріали різних типів, наприклад, тканину та шкіру, для забезпечення комплексного захисту. Вони можуть мати різні зони захисту, наприклад, шкіряні накладки на пальцях та долонях для підвищеної зносостійкості.

Кевларові рукавиці - мають високу стійкість до порізів і проколів та підходять для робіт з гострими предметами та інструментами.

Діелектричні рукавиці - забезпечують захист від електричного струму та необхідні при роботі з електрообладнанням.

 

Робочі / будівельні рукавиці є невід'ємною частиною засобів індивідуального захисту, які допомагають запобігти травмам та забезпечують комфорт під час виконання робіт. Вибір відповідного типу рукавиць залежить від конкретних умов праці та рівня небезпеки.

 

Окуляри захисні

Очі дуже чутливий орган, який вимагає ретельного захисту під час проведення будь-якого типу робіт. Захисні окуляри вбережуть очі від механічних пошкоджень, впливу хімічних речовин та ультрафіолетового випромінювання. Розрізняють кілька типів захисних окулярів:

 

Закриті захисні окуляри - забезпечують максимальний захист завдяки повному ущільненню зони навколо очей. Вони мають герметичну конструкцію, яка запобігає проникненню пилу, рідин та дрібних частинок та мають вентиляційні отвори або клапани, що забезпечують циркуляцію повітря, запобігаючи запотіванню лінз. Такий тип захисних окулярів зазвичай виготовляються із полікарбонату, акрилу або інших ударостійких матеріалів - для лінз та гуми або силікону - для ущільнень. Закритий тип окулярів підходить для:

 • Роботи з хімічними речовинами. Захист від бризок та парів агресивних хімічних речовин.
 • Зварювальні роботи. Захист від іскор та металевих бризок.
 • Будівельні роботи в запилених умовах. Захист від дрібних частинок пилу, які можуть подразнювати очі.
 • Деревообробка. Захист від тирси та дрібних частинок деревини.

 

Відкриті захисні окуляри - мають більш відкриту конструкцію, яка забезпечує кращий огляд та комфорт під час використання. Вони не мають повного ущільнення навколо зони очей, що дозволяє повітрю вільно циркулювати. Зазвичай такий тип окулярів виготовляється з полікарбонату, акрилу або інших ударостійких матеріалів - для лінз, та легких матеріалів для рамки - пластик або метал. Відкриті окуляри можуть мати захисні екрани з боків для додаткового захисту, але вони не забезпечують повної герметичності. Відкриті захисні окуляри використовуються в умовах, де ризик потрапляння частинок або рідин в очі є меншим, і де важливий комфорт та широкий огляд. Вони підходять для:

 • Загальних будівельних робіт та захищають від випадкових ударів та потрапляння великих частинок матеріалів в очі.
 • Роботи з електроінструментами, захищаючи від уламків матеріалів.
 • Роботи на відкритому повітрі, захищаючи від вітру, пилу та сонячного випромінювання.
 • Механічної роботи, надаючи захист від летючих частинок під час шліфування, різання та свердління.

 

Також за типом лінз розрізняють:

 • Окуляри з прозорими лінзами - захищають від пилу, дрібних частинок та механічних пошкоджень. Підходять для загальних будівельних робіт.
 • Окуляри з затемненими лінзами - захищають від яскравого світла та ультрафіолетового випромінювання. Використовуються при зварювальних роботах та інших операціях з високою яскравістю світла.

 

Захисні окуляри допомагають уникнути серйозних травм, таких як опіки, порізи, хімічні ураження та навіть втрата зору.

 

Спецодяг

Спеціальний одяг розроблений для захисту всього тіла від різних небезпек. Існує кілька типів спецодягу, кожен з яких призначений для конкретних умов праці:

 • Комбінезони. Забезпечують захист від пилу, бруду та механічних пошкоджень. Вони зручні та не обмежують рухів.
 • Хімічно стійкий одяг. Використовується для роботи з хімічними речовинами. Виготовляється з матеріалів, що не пропускають рідини та хімічні сполуки.
 • Вогнетривкий одяг. Захищає від високих температур та відкритого вогню. Необхідний при роботі з вогнем або гарячими матеріалами.
 • Світловідбиваючий одяг. Підвищує видимість працівника в умовах обмеженого освітлення або вночі. Використовується під час виконання дорожніх робіт та на будівельних майданчиках.

 

Спецодяг надійно захищає тіло від різних шкідливих факторів, забезпечуючи комфорт та безпеку під час роботи. Правильно підібраний одяг може запобігти серйозним травмам та забезпечити ефективну роботу в складних умовах.

 

До інших типів засобів індивідуального захисту можна віднести:

 • Каски та шоломи - захищають голову від механічних пошкоджень та падінь предметів. Вони необхідні на будь-якому будівельному майданчику, де існує ризик падіння важких предметів або зіткнення з твердими об'єктами.
 • Взуття з захисним носком - захищає ноги від механічних пошкоджень, проколів та хімічних речовин. Захисний носок, зазвичай виготовляється з металу або композитних матеріалів й допомагає запобігти травмам пальців.
 • Навушники / беруші - захищають слух від високих рівнів шуму, що часто зустрічаються на будівельних майданчиках. Вони допомагають уникнути пошкоджень слуху та забезпечують комфортні умови роботи.

 

Засоби індивідуального захисту є необхідним елементом безпеки під час проведення ремонтних та будівельних робіт. Їх використання допомагає зберегти здоров'я та життя робітників, запобігти нещасним випадкам та підвищити ефективність праці. Пам'ятайте, що безпека на робочому місці починається з вас!

 

Щоб забезпечити себе якісними та надійними засобами індивідуального захисту, рекомендуємо відвідати інтернет-магазин 🛍️ Farbers. В розділі «Засоби індивідуального захисту» ви знайдете широкий асортимент продукції, яка відповідає найвищим стандартам безпеки. У нас кожен працівник може купити респіратор або маску необхідного класу захисту, чи будівельні рукавиці високої якості за приємною ціною.

 

Дбайте про свою безпеку разом з нами!