«Мій дім – моя фортеця!» і добре коли фортеця надійно захищена та має привабливий зовнішній вигляд. З давніх-давен люди обробляли фасади будівель з метою їх захисту від впливу навколишнього середовища та покращення зовнішнього вигляду. Сьогодні фарбування фасадів стало доволі простим та навіть комфортним процесом. Все що треба це купити фасадну фарбу потрібного кольору та складу та нанести її на поверхню, отримавши гарний та довготривалий результат.

 

А як з цим завданням справлялися до появи фасадних фарб? Раніше, ще з античних часів люди обробляли фасади різними способами, наприклад вапняним розчином. Такий спосіб був екологічним та захищав фасад від вологи, але мав не довготривалий ефект. Також, використовували глину та вапняно-глиняні штукатурки, такі суміші зазвичай використовували для дерев’яних та кам’яних будівель, але таке покриття було чутливим до впливу вологи та вимагало частого ремонту. В середньовічній Європі були популярні фарби на основі того ж вапна з додаванням пігментів, але такі фарби швидко вимивалися дощами та мали обмежену кількість кольорів. А наші заможні пращури віддавали перевагу кам’яному облицюванню, супер надійному та довговічному методу, але доволі коштовному, через що навіть заможні люди були змушені відмовлятися від такого методу. І десь в процесі цих спроб та пошуків золотої середини між якістю та ціною вдалося знайти ідеальне покриття і з’явилися сучасні фасадні фарби.

 

Звичайно, це був шлях довжиною в десятиліття, й навіть в століття, але жага до розвитку та постійне вдосконалення технологій дозволили пройти цей доволі довгий шлях, і як результат сьогодні ми маємо можливість купити силіконову фасадну фарбу чи акрилову будь-якого кольору та для будь-якої поверхні всього натиснувши на одну кнопку і це вражає, враховуючи пройдений шлях, який привів нас до таких широких можливостей вибору.

 

Слід зазначити, що фасадна фарба виконує не лише естетичну функцію, але й захищає стіни будівлі від впливу зовнішніх факторів (температурних перепадів, снігу, дощу, морозу, впливу ультрафіолетового випромінювання), тож вибір правильного типу фарби є запорукою довговічності та привабливості фасаду будинку чи комерційного приміщення.

 

Давайте більш детально розберемось в типах фасадних фарб та їх властивостях. Серед найпопулярніших типів фасадних фарб можна виділити наступні:

 

Силіконові фасадні фарби - відрізняються високою стійкістю до атмосферних впливів, що дозволяє використовувати їх в умовах постійних змін погоди.

До переваг силіконових фарб можна віднести:

 • Водонепроникність. Силіконова фасадна фарба характеризується водовідштовхувальними властивостями, надійно захищаючи фасад від вологи і як результат запобігає утворенню цвілі та грибка на поверхнях.
 • Паропроникність. Таке покриття добре пропускає пар, дозволяє поверхні «дихати» та сприяє збереженню комфортного мікроклімату всередині приміщення.
 • Стійкість до забруднень. Завдяки антистатичним властивостям, пил та бруд не прилипають до поверхні, забезпечуючи тривалу чистоту фасаду, що спрощує догляд за поверхнями.

До недоліків можна віднести такі аспекти як:

 • Висока вартість. Як правило, силіконова фарба дорожча за інші типи фасадних фарб.
 • Нанесення. Перед нанесенням силіконової фасадної фарби необхідно провести ретельну та якісну підготовку поверхні для отримання максимального ефекту покриття.

 

Акрилова фасадна фарба - завдяки універсальності та відносно низькій вартості це один із найбільш поширених типів фарби для фасадів.

До переваг акрилових фасадних фарб можна віднести:

 • Універсальність. Цей тип фарби підходить для різних типів поверхонь (бетон, цегла, штукатурка тощо).
 • Еластичність. Фарба характеризується високим ступенем покривності та еластичності й запобігає утворенню тріщин при змінах температури.
 • Широка палітра кольорів. Великий вибір відтінків дозволяє купити акрилову фасадну фарбу будь-якого кольору та реалізувати будь-який дизайнерський задум.

Серед слабких сторін цього типу фарби можна виділити такі:

 • Довговічність. У порівнянні з силіконовими фарбами, акрилові фарби менш стійкі до атмосферних впливів.
 • Паропроникність. Акрилові фарби мають нижчий рівень паропроникності, що з часом може сприяти накопиченню вологи.

 

Силікатні фарби - створені на основі рідкого скла, відзначаються високою міцністю та довговічністю.

Якщо ви вирішили купити силікатну фасадну фарбу, то вам слід знати про її переваги та недоліки, до сильних сторін силікатного покриття можна віднести:

 • Стійкість до ультрафіолету. Покриття з силікатної фарби не вигорає під впливом прямих сонячних променів, зберігаючи яскравість кольору на довгі роки.
 • Антибактеріальні властивості. Запобігає утворенню цвілі та грибка на поверхні фасаду.
 • Паропроникність. Як і силіконові фарби, силікатні пропускають пар та дають можливість поверхні "дихати".

Щодо недоліків цього типу фарб можна віднести:

 • Обмежена кількість кольорів. Вибір кольорів силікатних фарб значно обмежений у порівнянні з акриловими фарбами.
 • Нанесення. Поверхня потребує ретельної підготовки та спеціальних умов для нанесення.

 

Якщо розглядати підбір фасадної фарби за типами поверхонь, то можна порекомендувати наступне:

 

Бетонні поверхні

Бетонні фасади потребують фарб з високим ступенем паропроникності та стійкістю до атмосферних впливів. Для бетонних поверхонь рекомендують використовувати:

Силіконові фарби. Забезпечують захист від вологи та стійкість до забруднень.

 

Цегляна кладка

Цегляні фасади можна фарбувати різними типами фарб, залежно від бажаного ефекту та умов експлуатації. Рекомендовані типи фасадних фарб для цегли:

Акрилові фарби. Універсальні та доступні за ціною.

Силіконові фарби. Забезпечують максимальний захист від вологи та забруднень.

Силікатні фарби. Стійкі до ультрафіолету та біологічних уражень.

 

Дерево

Дерев’яні поверхні швидко руйнуються під постійним впливом вологи, тож слід подбати про захист такої поверхні від води, щоб запобігти руйнації структури дерева та ураження біологічними факторами (пліснява, грибок тощо). Для дерев’яних поверхонь рекомендовано використовувати:

Акрилові фарби. Такий тип покриття дозволить поверхні «дихати» та уникнути накопичення вологи.

 

Металеві поверхні

Металеві фасади потребують фарб з антикорозійними властивостями та високою стійкістю до механічних пошкоджень. Рекомендовані типи фарб для такого типу поверхні:

Поліуретанові фарби. Забезпечують тривалий захист від корозії та зносостійкість.

Алкідні фарби. Створюють міцне та довговічне покриття, стійке до атмосферних впливів.

 

Також, варто зазначити, що для отримання якісного та довговічного покриття окрім правильного підбору фарби необхідно також подбати й про підготовку поверхні та правильність нанесення. Корисні поради перелічені нижче допоможуть досягти професійного та довготривалого результату.

1. Підготовка поверхні

Перед фарбуванням поверхню потрібно ретельно очистити від пилу, бруду, старої фарби та будь-яких забруднень. Для цього можна використовувати мийку високого тиску або спеціальні очищувачі відповідно до типу забруднень, це можуть бути протигрибкові засоби, спеціальні засоби для чищення фасадів тощо.

2. Ґрунтування

Попереднє використання ґрунтовки забезпечує кращу адгезію фарби до поверхні та підвищує довговічність покриття. Слід обирати ґрунт відповідно до типу поверхні та фарби. Сьогодні на ринку представлена велика кількість товарних позицій цієї категорії, тож купити глибокопроникаючу ґрунтовку чи універсальний ґрунт не складе жодних проблем.

3. Вибір інструментів

Для різних поверхонь та фарб підходять різні малярні інструменти. Наприклад, для рівних поверхонь краще використовувати валики, для нерівних - кисті, а для великих площ - розпилювачі. Також, слід звернути увагу на довжину та тип ворсу пензля чи валика й використовувати той інструмент, який забезпечить якісне та комфортне нанесення покриття.

4. Оптимальні умови нанесення

Роботи з фарбування краще проводити в суху та теплу погоду, при температурі від +10°C до +25°C. Слід уникати фарбування під прямими сонячними променями, під час сильного вітру, туману, дощу тощо.

5. Техніка нанесення

Наносити фарбу слід рівномірно, у кілька тонких шарів замість одного товстого. Це забезпечить краще покриття та запобігає утворенню плям та розтікань. Також, кожен вид фарби може мати свої особливості нанесення (використання техніки «мокрий по мокрому», небажані підфарбовування по сухому шару фарби тощо) з якими слід ознайомитися до початку проведення робіт з фарбування.

 

Оскільки фарбування фасадів це доволі трудомістке завдання, то очевидно, що по закінченню робіт хочеться, щоб досягнутий ефект зберігався якомога довше і пофарбована поверхня не втратила своїх захисних та естетичних характеристик. Для того, щоб максимально продовжити термін експлуатації пофарбованих фасадів, слід дотримуватися базових правил догляду, а саме:

1. Регулярний огляд

Періодично слід оглядати фасад на предмет пошкоджень та зношення фарби. Вчасно виявлені проблеми можна швидко усунути, запобігаючи прогресуванню пошкоджень.

2. Очищення

За необхідності слід проводити регулярне очищення фасаду від пилу та бруду. Під час очищення слід уникати використання агресивної хімії, яка може пошкодити фарбу, натомість використовувати м’які або нейтральні мийні засоби.

3. Локальний ремонт

Тріщини та сколи слід ремонтувати негайно, щоб запобігти проникненню вологи та поширенню пошкоджень.

4. Додатковий захист від вологи

Якщо фасад часто піддається впливу вологи, рекомендується розглянути можливість додаткового захисту у вигляді гідрофобних засобів або спеціальних покриттів.

 

Цікаві факти та статистика

Тривалість експлуатації. Сучасні фасадні фарби можуть забезпечувати захист та естетичний вигляд фасаду до 15 років, залежно від типу фарби та умов експлуатації.

Популярність акрилових фарб. Близько 60% фасадних фарб, що продаються у світі, є акриловими завдяки їхній універсальності та доступності.

Екологічні фарби. Екотренди останніх років не обійшли й сегмент лакофарбових матеріалів, зокрема і фасадні покриття. Зростає популярність екологічно чистих фарб, що не містять шкідливих речовин та не виділяють токсичних випарів під час експлуатації.

Інновації. Останнім часом з’являються фарби з нанотехнологіями, які забезпечують підвищену стійкість до забруднень та самовідновлення покриття при дрібних пошкодженнях.

 

На перший погляд, здавалося, що не може бути нічого особливо цікавого в темі фасадних фарб, але як виявилося, перші цеглинки цієї теми були закладені ще коли наші предки заклали перший облицювальний камінь на фасад свого замку, а на іншому кінці планети зробили перший помах щіткою з вапняним розчином з прагненням захистити та покращити вигляд свого дому.

 

І зараз повернувшись з часів середньовіччя до сучасних трендів та можливостей інтернет-магазин оздоблювальних матеріалів 🛍️ Farbers пропонує широкий вибір фасадних покриттів для забезпечення надійного захисту та естетичного вигляду фасадів вашого будинку чи офісу. У нас ви можете купити фасадну фарбу від відомих виробників AURA, BAYRIS, WECO, Śnieżka для створення довговічного та візуально привабливого покриття.